Zvířecí říše

Zvířecí říše

Ano, mimikry čili ochranné zbarvení. To je to, co se vyskytuje ve zvířecí říši u mnoha živočichů. A pokud se domníváte, že jde jen o zabarvení kvůli splynutí a ukrytí se, tak se mýlíte. Výraz mimetismus, nebo mimeze vyjadřuje povrchovou podobnost. Až dosud je to v pořádku. Ale pak se tato podobnost začíná dělit. V podstatě máme trojí, Batesovu, Müllerovu a Emsley-Mertensovu. Zajisté netušíte, která co znamená, a tak budu hodně stručný. Ta první nastává tehdy, kdy se obyčejný živočich „zabarví“ jako jedovatý druh. Tím pádem na něj nepřátelé nejdou. Druhá je v podstatě stejná, ale má jiný důvod. Jde o to, aby je případný útočník lépe rozeznal. Nu a ta poslední je, když se někdo hodně nebezpečný staví jako méně nebezpečný.  

chobotnice

Toto rozdělení je podle mého soudu drobátko zcestné, ale protože je zoologicky takto definováno, je nutno jej používat a znát. Ne v běžném životě, samozřejmě.  

Nejrozšířenější mimeze vytvářejí živočichové změnou barev, a proto jsou také tímto asi nejzajímavější. Jiní se zase kryjí tím, že vypadají jako list, větvička, nebo nějaká jiná součást přírody. Ne, pneumatika ani silonový sáček ne. Tyto věci nejsou přírodní nýbrž jsou to jen důkazy lidské zhovadilosti.  

chameleon

Nuže nejznámější živočich, který umí měnit barvy je bezesporu chameleón. Ale pozor, nemění ji podle přírody a okolí, ale podle toho, co zrovna cítí. Takže to, že se schová v trávě a vezme na sebe zelenou barvu je drobátko nesmysl. Ale barvu mění, ovšemže ne tak rychle, jak bylo nedávno prezentováno na jednom krátkém videu. Autor měl upozornit, že jde o tak zvaný časosběr.  

Podobné zabarvení umí nejlépe v podmořské říši chobotnice, a to skoro všechny druhy. Jiná lépe, některá hůře. Jejich maskování je však tak dokonalé a rychlé, že zmate i oko velmi zkušeného potápěče.  

Nu a ona věta v perexu je z české filmové komedie