Jak jezdit autem v zimě?

Jak jezdit autem v zimě?

Jediný důvod, proč se těšit na zimu, jsou snad Vánoce, a to obvykle platí je pro děti. Jinak se nejedná o roční období, které by snad bylo mezi lidmi kdovíjak oblíbené. Nejenže neustála panuje ošklivé počasí, ale také je většinu dne tma, což člověku na náladě příliš nepřidá. Na zimu žehrají i řidiči, kteří mají právě v této době daleko horší podmínky pro ježdění. A nejen to. I vozidla v zimě chřadnou, což může mít za následek nutnost provést na jaře alespoň drobné opravy. Abyste tuto část roku ve zdraví přečkali i se svým vozidlem, měli byste se řídit několika zaručenými radami.
jeep ve sněhu

1. Vozte s sebou správné vybavení – na zimu musí být váš vůz vybaven daleko lépe, než třeba na jaro či léto. Je nutné mít v základu minimálně škrabku, smetáček, lopatku a určitě se hodí i nějaký kvalitní rozmrazovač, kdyby teploty padly pod nulu, což není v zimě rozhodně žádná velká událost. Rozhodně byste měli mít v kufru připraveny i řetězy na kole, které byste měli nejprve nanečisto vyzkoušet v garáži. Nefunkční je zbytečné vozit.

2. Mějte přehled o aktuálním stavu vozovek – české cesty za moc nestojí, to víme všichni, ovšem jakmile přijde zima, jsou na tom ještě daleko hůře. Často je tak kvůli popraskaným nebo jinak poškozeným silnicím nutné udělat uzavírky, což vám může notně zkomplikovat život, když s tímto faktem nejste obeznámení. Pro to poslouchejte rádio nebo sledujte internetové zpravodajství, kde se aktuální uzávěrky s železnou pravidelností hlásí.
zelené nákladní auto

3. Nešetřete na palivu – v zimních měsících je dobré mít hodně natankováno, jelikož nikdy nevíte, kdy budete nuceni stát v nějaké koloně. Často se může jednat i o několika hodinové zdržení, které asi nebudete chtít strávit v mrazu. A proto si zapnete topení. Ovšem to nefunguje na váš hezký úsměv, ale právě na benzín.

4. Odstraňujte z auta led – pokaždé, než vyjedete, jestli se na karosérii nebo na podvozku nevytvořil nějaký rampouch, který by se mohl za jízdy uvolnit a udělat na vestě pěknou neplechu.