Čistá karoserie vozu je vizitkou každého řidiče – ideální je ruční mytí

Čistá karoserie vozu je vizitkou každého řidiče – ideální je ruční mytí

Podle statistických průzkumů mnoho lidí očistu auta zanedbává, zvlášť pokud se jedná o starší ojeté vozy, kterých je v České republice většina.
Jestliže se budeme bavit na téma umývání karosérie, máte vždy na výběr ze dvou možností. Buď myčka, anebo ruční mytí. Zajet na myčku je velice snadné, proces očisty je rychlý, a jste bez starostí. Komu však záleží na tom, aby lak zůstal dlouhou dobu neporušený, myčku by si měl rozmyslet. Kartáč myčky není totiž zrovna šetrný a časté umývání vozu v myčkách mu příliš nesvědčí. Ideální je vždy ruční čištění, ale to neznamená postříkat vůz hadicí – a je hotovo.
mytí auta v myčce.jpg

Žínka z mikrovlákna

Na ruční mytí zásadně pouze něco takového. Rozhodně ne houbu, nebo malý smetáček. Mytí houbou a hadrem navíc funguje jako abrazivní proces, na jejich povrchu ulpívají nečistoty, které při tahu po karosérii pracují jako jemný smirkový papír. Nejlepší způsob je nejprve hadicí s vyšším tlakem odstranit z povrchu karosérie větší nečistoty a pak žínkou z mikrovlákna a s šamponem jemně odstranit jejich zbytek.
auto v myčce.jpg

Speciální autošampon

Na karoserii používejte pouze speciální autošampon a především nešetřete vodou. Nemá smysl uspořit 15 korun na jednom mytí vozu – těch 200 litrů vody navíc vás nezrujnuje. Často se totiž stává, že se z jednoho kbelíku umývá celý vůz. Autošampony se vyrábí tak, aby byly k laku na karosérii šetrné, vyhněte se tedy jaru na nádobí, nebo prostředku na podlahu, které jsou poměrně agresivní.
Pamatujte také na zásadu, že karosérie by se měla umývat žínkou, kdežto disky kol jiným hadrem, nebo koštětem. Kola jsou často začernalá od brzdění a tyto jemné prachové částice jsou velmi agresivní při kontaktu s lakem. Nezapomínejte také na podběhy, kde se často drží usazeniny bláta, listí, chemických prostředků očisty silnic, apod. Vlhké nánosy těchto nečistot jsou zpravidla příčinou počínající koroze.
mytí houbou.jpg
Pokud chcete, aby umývání vašeho vozu přineslo kýžený optický efekt, nezapomínejte na závěrečné vytření mokrého povlaku dosucha jemným bavlněným hadříkem. Voda totiž obsahuje minerální látky, které po zaschnutí tvoří fleky v podobě našedlých map.