Barbora Eliášová – cestovatelka

Barbora Eliášová – cestovatelka

Cestování lidi vždycky velmi přitahovalo. Ovšem týkalo se to především mužů. Ženám bylo určeno především rodit děti a pečovat o domácnost. První českou ženou, která procestovala celý svět, byla Barbora Eliášová. Přitom její život se zprvu nevyvíjel vůbec radostně. Narodila se 2. listopadu 1885 v Jiříkovicích. Otec byl neznámý a maminka v jejích 4. letech umírá. Barbora vyrůstá nejprve u příbuzných, v mládí získává místo služebné u německé herečky brněnského divadla a u její matky. Díky tomu se naučila skvěle německy. Obě dámy si ji oblíbily a tak ji sebou vzaly do Vídně. Tam se mladá žena naučila anglicky a francouzsky. Barbora se toužila osamostatnit a tak se odstěhovala do Prahy. Díky svým jazykovým znalostem si snadno našla místo korespondentky. Nicméně toužila jazyky vyučovat a proto po nocích pilně studovala. Její profesor pan Mourek ji podporoval k dalšímu studiu a dokonce i s manželkou ji podpořili, že vyrazila na svou první studijní cestu. Navštívila Anglii, Německo, Švýcarsko, Francii.

Když se vrátila do Prahy, začala vyučovat angličtinu a dokonce vydala několik učebnic.

svatyně yasaka-jinja

Cestovatelkou z bolesti

Pravděpodobně by se nestala významnou cestovatelkou, kdyby ji nepotkalo neštěstí. V té době měla snoubence a plánovala tak jako většina mladých žen svatbu a založení rodiny. Naneštěstí v roce 1911 její snoubenec umírá na otravu krve.

Zoufalství přimělo Barboru k tomu, aby si vzala dovolenou a odcestovala od smutku. Od roku 1912 do roku 1929 procestovala celý svět. Ovšem při každé její významné cestě bylo jejím cílem Japonsko. Mluvila japonsky, chodila v kimonu. Živila se v Japonsku výukou angličtiny, pěstovala bonsaje a aranžovala ikebany.

Navštívila také Ameriku, kde byla považovaná za japonskou špionku, dále Indii, Malajsii, Čínu, Afriku, Cejlon, Singapur, Šanghaj, Jávu, Koreu, Sovětský svaz.

Když se vrátila do Československa, pracovala jako překladatelka na ministerstvu zahraničí. O svých cestách pořádala přednášky a vydala spoustu knih o Japonsku. Určeny byly především pro mladé. Určitě by stálo za to, si je v knihovně dohledat.
japonská stavba

V průběhu druhé světové války se zapojila do protifašistického odboje. Měla štěstí, že to přežila ve zdraví. Ovšem konec jejího života byl smutný. Umírá sama a ve velkých bolestech, které ji způsobovalo těžké revma, kvůli němuž na konci života byla upoutaná na invalidní vozík.