Bez černý – léčivka s dlouhou tradicí

Bez černý – léčivka s dlouhou tradicí

Takřka všechny části bezu černého se od pradávna využívali pro své léčivé a hojivé účinky. Jak říká staré přísloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Bez černý je strom či rozložitý keř, který je vysoký až 6 metrů. Bez kvete od května do června a bíložluté kvítky se pyšní typickou intenzivní vůní. Plody jsou černé kuličky, jejichž šťáva má krvavě červenou barvu. Nejvíce se využívají květy, plody a listy. Květy obsahují třísloviny, glykosidy, silice a vitamin C. Také obsahují organické kyseliny, zejména kyselinu jablečnou a octovou. V plodech se ukrývá vitamín C, vitamín A, vitamíny skupiny B, cukry a pektin. Listy obsahují vápník, pryskyřici a glykosidy.

bezový květ

Účinky černého bezu na organismus jsou dalekosáhlé. Bez pomáhá snižovat vysokou teplotu, podporuje pocení a pomáhá léčit praskání cév, hemoroidy a křečové žíly. Velký zdravotní přínos je v oblasti neurologické. Černý bez pomáhá při migrénách, bolestech páteře, zánětech trojklaného nervu a při bolestech periferního nervstva. Bezinkový čaj dokonale pročistí vaši krev, zažívací orgány a ledviny. Čaj podporuje vylučování vody z těla, proto je vhodný při onemocnění souvisejících s ledvinami a játry. Z listů i květů jsou výborné obklady na vyrážky, vředy a hluboká zánětlivá ložiska.

bezový nápoj

Z bezu černého si můžete doma připravit výbornou šťávu. Ta se připravuje z květů a k její výrobě budete potřebovat pouze cukr, vodu, citron a kyselinu citrónovou. Tento sirup vám vydrží i přes zimu, takže jeho lahodnou chuť si můžete vychutnávat i třeba o vánocích. Pokud jste ale prošvihli kvetení bezu, můžete si bezinkový sirup koupit. Černý bez sirup je vyroben bez konzervantů, chemie a barviv, takže se vyrovná i doma vyrobené šťávě. Z bezinek se také vyrábějí džemy, marmelády nebo bezinkové víno. Ze sušených květů si pak připravíte lahodný čaj, který pomáhá při kašli a nachlazení.