Budování zahradního chodníčku

Budování zahradního chodníčku

Nejdříve si uvědomte, jak moc bude takový chodník zatěžovaný. Je rozdíl, jestli se chystáte do výstavby chodníčku vedoucího od hlavní branky ke vchodu do domu (tudíž hodně frekventované místo), nebo má sloužit na zahradě za domem coby „usměrňovač“ chůze, aby vám váš trávník vydržel co nejdéle. Také délka chodníčku bude určovat spotřebu materiálu, a tím pádem i výslednou cenu. Poslední zmíněná položka nemusí být nakonec vůbec vysoká, pokud budete mít trpělivost a šikovné ruce. Pokud máte obojí, zahradní chodníček můžete zvládnout sami. Zhodnoťte nakonec i estetickou stránku věci, aby váš nový výtvor vkusně zapadal do celkové zahradní kompozice. Neuškodí, když se v tomto případě poradíte se zahradním architektem.
Chodník, zahrada

Pojďme se podívat, jak na to.

Příprava

Ať už má být chodníček rovný nebo zatočený, čí dokonce ve tvaru zkrouceného hada, pečlivě a přesně si vyznačte, kudy povede, nejlépe za pomocí kolíků a provázků. Pak začněte rovnoměrně vykopávat hlínu do hloubky, která zajistí dobrou ukotvenost zvoleného materiálu v zemi. Zeminu dobře upravte hráběmi a následně ji zhutněte. K tomu vám nejlépe poslouží profesionální vibrační deska, která je nutností tam, kde bude chodník hodně zatěžován. Pro ostatní případy si vystačíte i s ručním dusadlem nebo se můžete po celé délce procházet po provizorní pokládce (stará prkna apod.) a nechat, ať si podloží pár dní „sedá“. Také pomáhá předtím hlínu dostatečně prolít vodou. V dalším kroku je dobré položit po celé délce kvalitní geotextilii, která zamezí rostoucímu pleveli a vy si tak ušetříte práci s pletím. V další vrstvě se obvykle přidává štěrk nebo písek, jakožto zpevňovač podloží. Opět je dobré povrch udusat.

Dlažba, cesta, práce

Pokládka

Poté můžete začít s pokládkou závěrečné vrstvy. Pro její dokonalost budete potřebovat vodováhu a také gumové kladivo k důkladnému vyrovnávání materiálu. Kladivo využijeme při práci s kusovou dlažbou, kostkami, dřevěnými špalky apod. U dřevěného chodníčku nezapomeňte na důkladné ošetření materiálu proti plísním a volte pokud možno takový druh dřeva, který je ideální pro venkovní použití. Spáry můžeme buďto vysypat pískem, štěrkem nebo prolít betonem. Pokud chcete, aby mezi spárami vyrůstala tráva a chodníček tak působil přirozeněji, nedávejte dospod geotextilii.