Žárovky LED jsou jedním z mnoha typů této technologie

Žárovky LED jsou jedním z mnoha typů této technologie


LED diody jsou dnes již běžným obchodním artiklem a na trhu se objevují v mnoha podobách. Napodobují tvar klasických zářivek a žárovek ve všech druzích patic, existují v podobě velkoplošných panelů a ohebných pásků, které mohou vyzařovat libovolný barevný odstín.barevná LED stropní svítidla.jpg

Kde se s LED technologií nejčastěji setkáte

Podsvícení monitorů a displejů výpočetní techniky – možná ještě pamatujete dobu, kdy dominovaly ve výpočetní technice stolní počítače vybavené tzv. CRT monitory. Takové objemné a těžké kusy se ještě prodávaly poměrně běžně kolem roku 2005. Postupně je začaly nahrazovat LCD technologie s podsvícením ve formě zářivkových trubic, ale u nich byla poměrně krátká životnost. Stávalo se, že drahý monitor za 10 tisíc korun vám sloužil jen dva až tři roky. Dnes se pro podsvícení využívají LED diody, jejichž životnost je mnohonásobně delší, a netrpí nepříjemnými neduhy, jako je např. blikání nebo snížení světelného toku v průběhu času.
Kanceláře a další pracoviště – pro pracoviště, kde je nutné udržet pozornost po celou dobu pracovního procesu, se hodí osvětlovací tělesa v odstínu „studená či neutrální bílá“. Umělé osvětlení tak napodobuje přirozené světlo vydávané slunečními https://www.ulekare.cz/clanek/10-zasadnich-otazek-pred-nakupem-slunecnich-bryli-15933 paprsky v průběhu dne a udržuje přirozený stav bdělosti. Neutrální bílé odstíny jsou také vhodné pro moderní typy autožárovek, které tlumí únavu a chrání řidiče před mikrospánkem.Deštník s LED diodami.jpg
Domácnosti – v domácím prostředí se žárovky LED Lightpark, zářivky a panely uplatní v různých odstínech bílé barvy podle podobného scénáře, jako na pracovištích – do osvětlení pracovní desky v kuchyni a psacího či dílenského stolu patří studená bílá a do ložnice, obývacího pokoje a dětského pokoje naopak teplé odstíny barev.
Sportoviště – Dnes už se začínají LED diody prosazovat i na sportovních stadionech a jiných sportovištích. Výkon elektroniky a čipů je v současné době již natolik velký, že se uplatní v reflektorových svítidlech, které mohou spolehlivě nahradit halogenové žárovky. Ukázkou smělých projektů byly např. zimní i letní olympijské hry, světové šampionáty ve fotbale a MS v hokeji.