Z palet je možné vyrábět skutečně pestrou „paletu“ výrobků

Z palet je možné vyrábět skutečně pestrou „paletu“ výrobků

Palety mohou posloužit třeba jako stojan na květináče na terasách domů nebo na balkonech, mezery mezi prkenným obkladem stačí osadit ocelovými držáky a malá zídka z palet může být zajímavým a stylovým okrasným prvkem. Barva přírodního dřeva v kombinaci s květinami je velice působivá.

palety

Vertikální zahrada

Z palet můžete také vyrobit tzv. vertikální zahradu. Zdá se, že lidská fantazie je opravdu bezbřehá, a palety jsou právě tím ideálním prostředkem, z něhož se dá vykouzlit leccos. Usnadňuje to samotný jejich tvar. Jednoduše je vztyčíte do svislé podoby, spodní stranu vypolstrujete netkaným textilem a prostor mezi prkny vyplníte zeminou, kam zasadíte buď ozdobné květiny, nebo hlávkový salát. Palety unesou i sazenice jahod. Rostlinky sázejte nejprve do prázdných prostor ve vodorovné poloze a teprve po zakořenění celou desku otočte do svislé polohy.
Palety pokládané horizontálně vytvoří úzký záhon, který můžete zakládat i v těžko přístupném terénu a na omezené ploše parcely. Deska se opět, jako u vertikální zahrady, vyplní zeminou a podloží se vrstvou netkaného textilu. Rostliny rostou pouze tam, kde prosvítá štěrbina světla mezi prkny, navíc je možné po nich chodit a snadno sazenice ošetřovat a třídit. Nesmíme pouze zapomínat na pravidelnou zálivku, neboť omezená vrstva zeminy rychle vysychá.

Zahradní nábytek

Zajímavým námětem na využití tohoto netradičního výrobku je vlastní zahradní nábytek. Sešroubované kusy vyřazených palet nachází využití jako stojany na nářadí, zahradní stoly s odkládacím prostorem, válendy a křesla opatřená polstrovanými sedáky, a dokonce jako masivní lavice zavěšená na řetězu nebo provazu.

europalety

Altán, sklad dřeva, domek pro děti

Zručný kutil si troufne i na zahradní domek. Spáry mezi prkny mohou zůstat volné, nebo je lze vyplnit izolačním materiálem a domek poslouží od jara do podzimu jako altán. Zahradní domečky milují také děti a pro jejich kreativní zábavu jsou naprosto ideálním prvkem.
Nespornou výhodou europalet je jejich unifikovaný a normativem stanovený rozměr. Přesná velikost je deklarována u všech výrobků na 800 x 1200 x 144 mm, hmotnost se pohybuje v rozmezí od 20 do 24 kg podle toho, jak je dřevo vyschlé. K výrobě se používá zpravidla měkké dřevo jehličnaté – borovice, smrk nebo jedle, ale můžete se setkat i s výrobky z dubu, olše, případně jasanu.