Dobrý přístup v domácnosti

Dobrý přístup v domácnosti

Každý z nás přirozeně stárne, s čímž souvisí i to, že naše tělo není tolik pohyblivé jako dříve. Vzhledem k tomu je dobré si přizpůsobit domácnost.

Dobrý přístup v domácnosti

Bezbariérový přístup

Ve vyšším věku nebo se zdravotními problémy je náš pohyb omezen, a proto nejsou vhodné náročnější činnosti a podobně. Domácnost je místo, kde fungujeme každý den, a proto je dobré si ji přizpůsobit tak, abychom při pohybu měli vše po ruce a nic nám nepřekáželo, protože to skutečně náš život ulehčí. A poroto je dobré, co se týče hrubé stavby nemít doma žádné zbytečné schody a podobně. U bezbariérového přístupu je nejlepší mít všude rovnou zem.

bezbarierový přístu

Pokud to nejde, tak zvolit buď co nejmenší schodek či mírné stoupání. Také si nemůžeme dávat věci tam, kam nedosáhneme, a proto například v kuchyni dávejte na dostupná místa, abyste nemuseli třeba šlapat na stoličku a někde se natahovat. Zádrhel také často nastává při koupání, protože do vany se špatně leze a umývá se s ní. Tomuto trápení se vyhnete díky sedáku do vany, jenž má kovovou konstrukci, a proto si na něj pohodlně sedněte a v klidu následně z vany vlezete.

Schodiště

Například při rozvržení domu, kdy je ložnice na druhém patře se nevyhneme stavbě schodů. Ty bývají pro lidi se špatnou pohyblivostí bohužel velmi náročné, protože při nich nejvíce trpí kolena. U starých klubů to není vůbec ideální, a proto je v našem zájmu si chození po schodech co nejvíce usnadnit. Prvním bodem je rozhodně bezpečnost, k čemuž se vždy na schody, kde je volná strana a hrozí pád montuje zábradlí. To je vyráběno podle norem, abychom jím nemohli propadnout a podobně. Chůze po schodech si vyžaduje dobrou rovnováhu, takže se hodí mít pevnou oporu, o kterou se můžeme pevně zapřít a pomáhat si takto díky ní. Tuto oporu u zábradlí známé jako madlo a nachází se na samotné horní straně zábradlí.

červené zábradlí

Dřevěné madlo fa-havlicek.cz tuto funkci skvěle plní, a navíc tento typ materiálu společně s dobrou povrchovou úpravou dohromady tvoří na dotek velmi příjemný povrch. Nesmí chybět ani pevnost, aby madlo bez problémů sloužilo.