3D tisk je revoluce

3D tisk je revoluce

V dnešní době umí 3D tiskárny vytisknout snad úplně vše. Od domů po auta a dokonce jsme mohli vidět, že v době největšího náporu epidemie se na 3D tiskárnách tiskly i ochranné pracovní pomůcky pro zdravotníky. 3D tiskárny najdeme rovněž u nás v republice. Cokoliv budete chtít, vám vytisknou. A dokonce nemusíte ani do Prahy, protože 3D tisk je i v Plzni, stačí se jen domluvit a hurá do tisku!

Co vlastně 3D tisk je?

3D tisk využívá počítačem naprogramovaný systém, který umí vytvořit trojrozměrné objekty, takzvanou metodou vrstvení. Vrstvení zahrnuje různé materiály jako plasty nebo bio materiály. Díky tomu můžeme získat nejrůzněji tvarované a barevné objekty. A ne, opravu to nejsou ty zázračné krabičky, které můžeme vidět ve filmech sci – fi. Tiskárny jsou založeny na principu klasických 2D tiskáren a metodou vrstvení se na sobě hromadí vybraný materiál a to až do podoby, kterou jsme požadovali.

3D shopping cart

Jak 3D tisk funguje?

Tyto tiskárny používají podobné metody jako tradiční nám známé inkoustové, ale ve formátu 3D. K vytvoření trojrozměrného objektu je zapotřebí kombinace špičkového softwaru, kvalitních práškovitých materiálů a přesných nástrojů. 3D tiskárny jsou velmi flexibilní a lze na nic vytisknout prakticky vše. Díky plastovému materiálu můžeme vytisknout například sluneční brýle, pouzdra na telefon (tady je potřeba flexibilnějšího materiálu), ale také 3D tiskárny umí vytisknout extrémně odolné předměty do průmyslu.

3D ball

Největší boom 3D tiskárny zažily v posledním roce a půl. A to díky celosvětové epidemii a nedostatkem zdravotnických prostředků. Mnoho zdravotnických zařízení se proto obrátilo na 3D tiskárny, aby svým zaměstnancům dodalo tolik potřebné ochranné pomůcky a také díly na opravu ventilátorů. Díky 3D tisku mohly být miliony součástek pro opravu ventilátorů a samotné ochranné prostředky odeslány do nemocnit a začít zachraňovat životy. Ale to je jen kapka v moři toho co 3D tiskárny opravdu umí.